משפטי

פתיחת עסק מתחרה לאחר פיטורין – מה אומר הדין

לא אחת קורה שעובד אשר פוטר ממקום עבודתו פותח עסק מתחרה. לכאורה, מדובר בפעולה הגיונית למדיי. אחרי הכול, כאשר העובד מאבד את מקום עבודתו, הוא מעוניין למצוא מקור פרנסה אחר תוך שמירה על העיסוק הקודם שלו. עם זאת, לעתים קיימות מגבלות על העובד, ובמקרים מסוימים הוא אף נדרש לשלם פיצויים למעסיק שנתן לו הזמנות להתפתח בעבר.

להכיר את ההגבלות

פתיחת עסק מתחרה של עובד אשר פוטר מעבודתו הקודמת עלולה להוות בעיה. אלה כמה הגבלות:

  • יש חוזה – לפני תחילת העבודה מנסח המעביד לא פעם חוזה עבודה הכולל דיני עבודה פיצויים-פיטורין וסעיפים אחרים. בין השאר, לעתים יצוין בחוזה כי העובד לא יוכל להקים עסק מתחרה בשעה לאחר פיטורין. אם יש סעיף מפורש כזה בחוזה, עובד אשר פותח עסק עצמאי מתחרה עלול להסתכם בתביעה משפטית שעלולה לעלות לו ביוקר.
  • הכשרה מיוחדת – לעתים מקבלים העובדים הכשרה מיוחדת על חשבון החברה. אם העובד מיישם את הכלים האלה בעסק העצמאי שהוא פתח, זו יכולה להיות עילה לתביעה.
  • יש להתחשב בחופש העיסוק – במדינת ישראל חוקק חוק חופש העיסוק המאפשר לכל אדם לעסוק בכל משלח יד שהוא יבחר. כך שאם לא נוסח חוזה מראש בין העובד למעביד, המעביד אינו יכול לתבוע את עובדו לשעבר על פתיחת עסק מתחרה.

האינטרסים של המעסיק

קיימים מקרים לא מעטים במדינת ישראל שבהם עובדים לשעבר פותחים עסקים. התביעות במקרה זה רבות, לפעמים המעסיקים מקבלים פיצויים ובמקרים אחרים הם יוצאים מפסידים. במהלך דיונים משפטיים בוחנים השופטים את האינטרסים שעשויים להיות למעסיק לתבוע את העובד. ראשית, לעתים מדובר בסוד מסחרי כלשהו. מעסיק אשר מעוניין להגן על פטנט או על מידע רגיש בחברה חושש כי עובד שפוטר ישתמש במידע נגדו. שנית, המעסיק יכול למנוע מעובד לשעבר להקים עסק לתקופה מסוימת בטענה שקיבל הכשרה מיוחדת. בהכשרה זו ניתנו עבורו כלים משמעותיים שסייעו לו להתקדם בחיים.

נוסף על כך, במקרים מסוימים מקבל העובד תמורה כלשהי במטרה למנוע ממנו להשתמש במידע הארגוני ולפתוח עסק משלו. תמורה זו יכולה להיות תשלום גבוה, בונוסים או פיצויים. ולבסוף, בית המשפט מביא בחשבון את תום הלב של העובד לשעבר או המעסיק. הוא מעריך כי בין העובד למעביד צריכים לשרור יחסי אמון הדדיים. בית המשפט בודק את יחסי האמון כדי לגלות האם העובד הפר אותם בתקופת ההעסקה שלו.

עורך דין טוב לאורך כל הדרך

ברגע שמתרחשת הפרת אמון בין העובד או המעביד, יש צורך לפנות לעורך דין מקצועי. עורך דין זה יבחן את המקרה לעומק, יאסוף את כל הנתונים בשטח ויקבע דרכי פעולה. עורך דין מנוסה ומקצועי יודע לייצג את לקוחותיו בכבוד, והוא זה שיוציא בסופו של דבר את האמת אל האור – בין אם מדובר במעסיק אשר נפגע מעובדו, ובין אם מדובר בעובד שהואשם על לא עוול בכפו.

שתף תוכן:
  • googleplus
  • linkedin
  • rss
  • mail