משפטי

העסקת בני נוער- עובד, דע זכויותיך. מעביד, דע חובותיך!

סניף דומינוס פיצה

צדק חברתי הוא נושא "חם" שנמצא על סדר היום הציבורי בימים אלה. המודעות לזכויות עובדים הולכת וגדלה, הידיעה בדבר תחלואיה של המערכת הקפיטליסטית הולכת ופושטת בקרב עוד ועוד אזרחים, והציבור שואף יותר מתמיד לכינונה של חברה כמה שיותר הוגנת המבוססת על עקרונות של צדק. לאור זאת, העסקת בני נוער הופכת לסוגיה רגישה, המחייבת כל מעביד להכיר את החוק ולדעת את חובותיו כלפי העובד.

 

העסקת בני נוער- בקצרה על חובותיו של המעביד

החוק אוסר על המעביד להעסיק נערים שגילם מתחת ל-15 (מלבד בחודשי הקיץ, תקופה בה הגיל המותר בחוק להעסקת בני נוער הוא 14). קיימים סוגים שונים של עבודות הנחשבות כמסוכנות עבור בני נוער, ובמקרים כאלה, גם העסקה של בני נוער מעל לגיל 15 היא אסורה על-פי חוק. המעביד רשאי להעסיק בני נוער עד גיל 16 במשך כ-8 שעות ביום מקסימום, ולא מעבר ל-40 שעות שבועיות.

בשבת או לחילופין ביום המנוחה השבועי, העסקת בני נוער היא אסורה על-פי חוק. על המעביד להקפיד לתת לבני הנוער המועסקים על ידו הפסקה שאורכה כ-45 דקות, מידי שש שעות, זאת כדי שיוכלו לנוח ולאכול. מבחינת שכר, הרי שעל  המעביד להיצמד לדרגות שכר  המינימום הקבועות בחוק לבני נוער. שכר המינימום הממוצע לבני נוער משתנה בהתאם לגיל העובד, אך עומד על סכום שבין 15.50 שקלים ל-18.40 שקלים. כמובן שמעבר לכך, על המעסיק לשלם מס הכנסה וביטוח לאומי על עובדיו, גם אם הם עובדים זמניים.

 

עובדים זמניים או עובדים קבועים- קראו את החוק

ישנם מעסיקים הנוטים לנצל את תמימותם של בני נוער ואת חוסר הידע שלהם כדי לצמצם בהוצאותיהם, מה שכמובן בא על חשבון על תנאי ההעסקה של בני הנוער. על כן, ראוי שבני הנוער- בין אם הם עובדים זמניים שרוצים להרוויח כסף במהלך חופשת הקיץ ובין אם הם עובדים קבועים- יקראו את סעיפי החוק במלואם (שהנתונים המוזכרים לעיל הם חלק ממנו) ויכירו את הזכויות המגיעות להם. הידע שירכשו בנושא יאפשר להם להגן על זכויותיהם ולא לתת לאף מעביד לרמוס אותן.

שתף תוכן:
  • googleplus
  • linkedin
  • rss
  • mail