מידע נוסף

גם בעסק חדש: מה חשוב לדעת כשמפטרים עובד?

מזל טוב, פתחת עסק חדש. הדבר האחרון שתרצה לחשוב עליו הוא פיטורי עובד אך, חשוב להערך לרגע זה ולהמנע מבזבוז עתידי מיותר של כספים.

בפתיחת והקמת עסק חדש, לרוב, מיקוד ההתעסקות הוא בלעזור לעסק להתרומם, להחשף ולמצוא לקוחות חדשים, ולוודא שהעסק עובד כמו שצריך. כחלק מזה, ישנם עסקים שזקוקים לעובדים לעזור במימוש החזון של העסק ולהעניק את השירות המתאים והראוי. כל עובד זכאי לתנאי עבודה מסויימים כשאחד מהם קשור למצב של פיטורי עובד.

אם כמעביד לא תדע על הזכויות והחובות הקיימים והנדרשים בעת סיום העבודה, אתה תוכל לפספס את השימוע ואת פיצויי פיטורים ועוד סעיפים נוספים חשובים. כך שגם אם אתה בתחילת הדרך, חשוב שתהיה מוכן ותבין מה נדרש להמשך.

הצורך בשימוע בעת פיטורי עובד

זהו אחד השלבים החשובים ביותר שצריך לקיים כשרוצים לסיים העסקתו של עובד והרבה מהמעסיקים לא מכירים את הנושא ויכולים לפטר את העובד בדחף מיידי ובאופן ישיר יפרו את הכללים שמגנים על העובדים במקרים כאלו.

המחוקק רואה את עבודתו ויכולת התפרנסותו של אדם ברצינות ובכובד ראש וישנה הגנה משלב הראיון והקבלה לעבודה ועד לסיום העבודה. החל מתנאי העבודה, השכר, הזדמנויות הקידום ועד לנושאים כמו אפליה והטרדה מינית.

ישנה חשיבות לאפשר לעובד להשמיע את קולו כאשר נושא של פיטורי עובד עולים ולהעניק לו מרחב מספק ליצור שיח עם המעביד בכדי להשאר בעבודה או למצוא עבודה חלופית אחרת מבלי להשאר חסר עבודה וחסר פרנסה ובכך לזעזע את כל עולמו. 

השימוע לפני הפיטורים הוא חובה ודילוג על שלב זה יכול להוביל לתביעות וקנסות לא קטנים.

דגשים נוספים שחשוב לדעת

גם אם לא תהיה מרוצה מעבודת העובד, חשוב לוודא שאינך זורק אותו לרחוב. כלומר הקפד על הזדמנויות לשיפור וערוך שיחות תקופותיות כך שהעובד יוכל לשנות את התנהלותו ולהראות התאמתו לעבודה. מעבר לכך, הענק מרחב התראה מספק בכדי שיוכל למצוא עבודה חדשה. בתקופת ההתראה העובד יוכל לעבוד עד ליום סיום ההעסקה או לצאת באופן מיידי לחופשה ועדיין לקבל שכר עד לסיום.

הקפד לשלם לאורך תקופת העסקה את המיסים השונים כך שהעובד יוכל לפעול מול ביטוח לאומי ולשכת התעסוקה ולממש את זכויותיו כאזרח ותושב. חשוב שלא יהיו חובות ושהפיטורין נעשו בהתאם לחוק.

מתוך חוזה העבודה, אפשר לעובד לממש את ימי המחלה, החופשה וההבראה כחוק ואל תלין את שכרו. גם אם לטעמך יש סיבה מוצדקת לדבר. בנוסף, סיבת הפיטורין צריכה להיות אובייקטיבית ומותאמת לצרכי העבודה. פיטורין על רקע אפלייתי, אישי או מיני אינם עילה חוקית לפיטורין.

ישנו מידע רב אודות זכויות העובד, ולפני שאתה מיישם את החלטת הפיטורין, קרא והעשר ידיעותייך כמו גם העזר בעורך דין הבקיא בתחום זה ויוכל להגן עליך ועל זכויות העובד כאחד. 

שתף תוכן:
  • googleplus
  • linkedin
  • rss
  • mail