מידע נוסף

פתיחת עסק בתוך דירת מגורים

האם דירת מגורים יכולה להפוך לעסק מצליח? בהחלט כן

ההחלטה לרכוש דירת מגורים היא משמעותית ביותר בהיבט הכלכלי, עבור כל אחד. כאשר הדירה עתידה לשמש כולה, או באופן חלקי, לצורך פעילות עסקית – האתגר עולה בכמה רמות. ישנם לא מעט בעלי עסקים עצמאיים, אשר פותחים קליניקה בביתם ומעניקים שירותים או טיפולים ללקוחות. אבל במקביל אליהם, יש מי שמלכתחילה רוכש נכס והופך את ייעודו: מדירה שאנשים מתגוררים בתוכה, לעסק חי ונושם – המכיל את כל הדרוש לקיום מגורים בדירה, אך בפועל היא אינה משמשת לצורך זה. באופן טבעי, מדובר בעסקה שונה לגמרי. חשוב להבין שהחוק הישראלי בכל הנוגע לרכישת דירה, כולל מיסוי ספציפי ולכן כדאי להיערך מראש מבחינה פיננסית – לכל ההשלכות הכלכליות הכרוכות ברכישת הנדל"ן.

רכישת דירת מגורים והפיכתה לעסק

הטלת מיסוי מקרקעין על רוכשי דירות ובמיוחד מס רכישה, נגזרת מייעודו של הנכס. מדובר על מס שגובהו יכול להשתנות, לפי המטרה שהנכס משמש לה – דירת מגורים, לעומת נכס מסחרי. כאשר מדובר בנכס שיש בו את כל הדרוש למגורים, לרבות מקלחת, שירותים ומטבח, הוא נחשב כדירת מגורים ומכאן שבעת הרכישה – בתנאים מסוימים – ייתכן שלא יוטל כלל מס שבח, אלא רק מס רכישה. יתרה מכך, מס הרכישה ייתכן שיהיה שונה מאשר המס שיוטל על מי שרוכש נכס "עסקי". למרות זאת, אין מניעה מהפיכת הייעוד של הדירה ממגורים לעסקים, לכן בהחלט ניתן להפוך את רכישתו של  נדל"ן כזה למשתלמת במיוחד. כמובן שעל בעל העסק להשיג רישיון עסקי, אבל בסופו של דבר הדירה שרכש – תוכל להוות את המשרד שלו, או הקליניקה, או כל שיחפוץ, בחיסכון רב במיסי המקרקעין.

איך מתאימים את הדירה לצרכים העסקיים?

אין ספק כי מדובר באתגר ובמיוחד עבור מקצועות מסוימים. דינה של קליניקה לטיפולים ברפואה משלימה, למשל, איננו כדינו של משרד עורכי דין או סטודיו לכושר, שיכולים כמובן כולם להתנהל מתוך נכס שנרכש כדירת מגורים. ההתאמה וההפיכה לעסק, תתבצע באמצעות עיצוב פנים וכן בחלוקת החלקים הפנימיים של הדירה בצורה הטובה ביותר עבור העסק, מבלי לפגוע כמובן בעמודי תווך של הדירה. בסופו של דבר, מוטב שבעל העסק מלכתחילה יחפש את הנכס שיש לו את פוטנציאל ההתאמה הגבוה ביותר, עבור העסק שלו ומבלי לוותר על מאפיינים בסיסיים של הדירה. עורך דין המתמחה בליווי לרכישת דירות, יוכל לסייע כבר בתחילת הדרך להשגת הפתרון המיטבי להשלמת העסקה ויוכל להדריך את בעלי העסק, שהם הרוכשים הפוטנציאליים, באשר לדירות מתאימות שיכולות להפוך לעסק פעיל.

כיצד משכירים את הנכס לבעלי עסק אחרים

רכישת דירה לצורך הפיכתה לבית עסק, יכולה להיעשות גם מתוך רצון להשקעה חכמה ואז בעליו של העסק שמעוניין להפעיל אותו מתוך בית, ישלם שכירות לבעליו של הנכס. חשוב ביותר שבעלי העסק וכן המוכרים, יהיו מלווים בפרקליטים מומחים לדיני נדל"ן, על מנת לייצג בצורה הטובה ביותר את האינטרסים שלהם, במהלך תהליך הרכישה וגם אחריו.

שתף תוכן:
  • googleplus
  • linkedin
  • rss
  • mail