לוח הזדמנויות

זה לא בשמיים: בתכלס, כולם רוצים לגור על קו הים, אז איך עושים זאת באופן בטוח ובמחיר שפוי?

עיר ימים חדרה, שכונת הענק המתוכננת תשנה בדרמטיות את קו החוף של חדרה. איך תוכלו להקדים ולהגיע בעצמכם לדירה על קו החוף במחיר אטרקטיבי? ומה כדאי לבדוק לפני הקנייה?

תתארו לכם שאתם קמים בבוקר, זורקים מגבת על הכתף, יוצאים מהבית ותוך שתי דקות הליכה אתם כבר על החוף. או שאתם פשוט יושבים במרפסת הסלון עם כוס משקה ומשקיפים אל עבר הים הכחול. בישראל, כמעט כולנו חולמים לגור בשלב זה או אחר על קו החוף, אבל רובנו חושבים שזו פריבילגיה נחשקת השמורה רק לאנשים אמידים במיוחד.

מתברר שהמציאות דווקא ורודה יותר. אנשים שיודעים לזהות הזדמנויות מיוחדות בנדל”ן ולהביט קדימה מוצאים את המסלול לגור בעתיד ממש על קו החוף, במחיר אטרקטיבי במיוחד ועם פוטנציאל השבחה אדיר.

שכונת הדגל של חדרה

אחד מהמקומות הבודדים הללו שמשקיעי הנדל”ן הגדולים וגם הקטנים כבר גילו, הוא שכונת “עיר ימים” המתוכננת כחלק הארי של “רובע הים” המתוכנן להיבנות בחדרה, באמת במרחק נגיעה מהים. זו תהיה שכונת מגדלים ענקית בצפון מערב חדרה שתוקם בסטנדרטים גבוהים, בין נחל חדרה לשכונת הקוטג’ים “קידמת ים” וכפר הים ובין כביש החוף לים (עם הפרדה ירוקה ומספקת בין הכביש לשכונה העצמאית).

על פי התכניות המאושרות עיר ימים תכלול כ-10,000 דירות לפחות, אלפי יחידות מלונאיות ועשרות אלפי מטרים של שטחי מסחר ותעסוקה והיא עתידה להיות שכונת הדגל של חדרה ואחת משכונות “קו החוף” החדשות הבולטות בישראל. בזכות גודלה השכונה צפויה לתפקד כמעין עיר בפני עצמה. העירייה מקדמת במרץ את התוכנית ותולה בה תקוות רבות כמתחם הבניה החשוב ביותר שלה עד כה.

עיר ימים מתוכננת על ידי משרד האדריכלים ומתכנן הערים הוותיק טומי לייטרסדורף, מבכירי האדריכלים בישראל. היא צפויה להיות שכונה ירוקה ומתקדמת עם פארק ענק, טיילת לאורך רצועת החוף וקניון. כמו בערים המתקדמות בעולם, השכונה תשלב בחוכמה בין מגורים, מבני משרדים, בתי מלון, מסחר ואזורי פנאי חלומיים. הנגישות לשכונה תהיה אידיאלית בזכות כביש החוף הסמוך וקו הרכבת לתל אביב ולצפון.

למה דווקא עכשיו?

התוכניות של עיר ימים בחדרה נמצאות בשלבי אישור סופיים לאחר שתוכנית המתאר והתוכניות המפורטות כבר אושרו. הקרקע עדיין לא זמינה לבנייה, אבל היא מיועדת ומאושרת לבנייה בהתחשב בכך וברוח ההתחדשות היזמית מראשי העיר ומנהליה, ההערכות הן שבתוך כשלוש שנים תחל הבנייה בשכונה. אך עוד קודם לכן, עם תוקפה של התכנית המפורטת, מחירי הקרקע יזנקו באופן דרסטי. ובשלב שלאחר מכן, הדירות בשכונה יימכרו במחיר מלא של דירות ליד הים. ומחיר מלא לדירות ליד הים משמעותו מחיר גבוה. מאוד. (צאו וראו מה עלותה של דירה “רגילה” בבניין חדש בעיר ימים נתניה השכנה).

קרקעות עיר ימים חדרה הינן קרקעות פרטיות, מפעילותו של גואל האדמות יהושוע חנקין. המשמעות היא שחברות נדל”ן ומשקיעים פרטיים יכולים ליהנות מעליית ערכה של הקרקע המבטיחה הזו ולא רק רשות מקרקעי ישראל. מכאן ברור מדוע לאורך השנים חברות הנדל”ן הבולטות והעשירות בישראל אספו ועדיין אוספות קרקעות רבות במתחם זה – עת יסתיים הליך ההפשרה חברות אלה ייבנו מגדלי יוקרה על קו החוף וימכרו את הדירות במחיר הגבוה ביותר שניתן. זה טבעו של עולם יזמות הנדל”ן.

המשמעות לך היא שהשלב הנוכחי – רגע לפני האישור הסופי לבנייה – הוא התזמון המדויק שמשקיעים חדי אבחנה אך שונאי הסיכון אוהבים לקנות בו קרקעות. כעת המחירים מותאמים לקרקע שאינה זמינה לבנייה, מתוך הנחה שבתוך זמן קצר ערך הקרקע יטפס מעלה ויניב השבחה צפויה דרמטית לבעלים.

על פי ההערכות, לאחר האישור הסופי הקרקעות יימכרו בסדרי גודל של קרוב למיליון שקלים ליחידת קרקע. ולאחר הבנייה? אם נסתכל על שכונת עין הים הסמוכה, מחירי הדירות הרגילות בה (להוציא דירות מיוחדות כגון דופלקסים, פנטהאוזים ודומות הנמכרות בערכים גבוהים בהרבה) נעים סביב 2 עד 2.5 מיליון שקלים, מה שמשקף מחיר קרקע של כמיליון שקלים וחצי. בהתחשב בכך שעיר ימים צפויה להיות אפילו יותר יוקרתית ומושכת יותר מעין הים, נראה שמחירי הדירות בה יהיו אף גבוהים יותר.

לפי הערכת שמאי עדכנית, ערך יחידת קרקע במתחם הטוב ביותר בעיר ימים שווה כיום כ-400,000 שקל. כשהתוכניות יאושרו הרוכשים להשקעה יחליטו אם למכור את הקרקע במחיר כפול ממחיר הקנייה ואף יותר מזה, או להתקדם ולבנות דירתם, וכך להגיע לדירה משלהם על הים בכ-40% מתחת למחיר השוק.

מה חשוב לבדוק לפני הקנייה?

קניית קרקע, כל קרקע, היא לא עניין של מה בכך, וחיוני לדעת מה לבדוק וממה להיזהר כדי שההשקעה תישא פרי ולא תרד לטמיון.

מיקום הקרקע: מכיוון שעיר ימים בחדרה תשתרע על שטח עצום, השכונה העתידית מחולקת לשלושה שלבים שמקודמים בהדרגה. הקרקעות שנכללות בשלב 1 יהיו הראשונות שייבנו, ובהתאם לכך בעליהן יהיו הראשונים שיזכו להשבחה הגדולה. הערכת השמאי העדכנית שנקבה שווי של 400,000 שקלים התייחסה לקרקעות אלה. ערכן של הקרקעות בשלבים האחרים נמוך יותר. חשוב לשים לב שיחידת הקרקע נמצאת באזור שמיועד למגורים.

מקצועיות הגורם המשווק: גורמים שונים מציעים למכירה קרקעות בעיר ימים חדרה. ודאו שאתם קונים מחברה מיומנת ובעלת ניסיון בביצוע מוצלח של פרויקטים דומים. בעלי קרקעות פרטיים יתקשו לממש את הפוטנציאל של הקרקע וקיים סיכוי גדול שהם לא יצליחו להגיע לשלבי בנייה. כדאי לבחור חברה שמאגדת בעלים רבים של קרקעות סמוכות, כך שתוכל להקים בניין שלם, ורצוי אפילו מתחם של כמה בניינים. חברה מקצועית תדע (ותרצה) ללוות את לקוחותיה מרגע הקנייה, דרך קידום הפרויקט מול הרשויות, גיוס בנק מממן, ביצוע מכרז קבלנים ועד להשלמת הבנייה. אם תחליטו למכור את הקרקע לפני הבנייה, היא תסייע לכם לעשות זאת. לרוב חברות כאלה משקיעות בעצמן בפרויקט ובנויות לנהל מערכת יחסים ארוכה ושירותית עם לקוחותיהן.

מעוניינים לשמוע על הזדמנויות השקעה משתלמות בעיר ימים חדרה? השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

שתף תוכן:
  • googleplus
  • linkedin
  • rss
  • mail