מידע מקצועי

דגשים בפתיחת עסק שירחיקו מכם חקירה כלכלית בעתיד

פתיחת עסק חדש מביאה עמה לא מעט התרגשות וציפייה לעתיד טוב יותר עם גובה הכנסות שכמעט ואיננו מתאפשר עבור עובדים שכירים. ועם זאת, הקמתו של עסק חדש אשר איננה מתבצעת בצורה נכונה, עלולה גם להביא עמה טעויות קריטיות, חלקן יביאו להפסדים כבדים, וחלקן אף ייחשבו כעבירות על החוק שיגררו עמן צעדי ענישה חריפים.

לא שילמתם מס? ביצעתם עבירה פלילית

פתיחתו של תיק במס הכנה הוא ללא ספק מבין הצעדים הראשונים המבורכים והחשובים ביותר עבור עסק חדש.

מספיק לעלעל מעט בחדשות כדי להיווכח באי אלו ידוענים אשר הסתירו את הכנסותיהם וקיבלו קנסות כבדים ולעתים אף עונשי מאסר ממושכים. חשוב להבין כי חסרונו של תיק במס הכנסה בטרם הקמת העסק, נחשב ללא אחר מאשר עבירה פלילית.

גורמי המיסוי השונים לא ימהרו לפסוח על החשדות שכנגדכם, והם אף עלולים לשכור את שירותיו של משרד חקירות כלכליות אשר יבחן היטב את העסק, ובמקרים מסוימים יגיע חוקר מטעמו כלקוח מתחזה וזאת כדי לתעד את התנהלותכם השגויה.

ניהול ספרים – לא רק המלצה ידידותית

לעסקים גדולים וחברות ישנה מחלקה שלמה שעושה בניהול החשבונות השוטפים. באם מדובר בעסק קטן, הרי שמוטב שלא לוותר על שירותיהם של משרדי ראיית חשבון המאפשרים שירות לניהול חשבונות העסק מרחוק.

למעשה, חוקי מדינת ישראל מחייבים ניהול ספרים, ורואים באי-ניהול חשבוניות, קבלות ושלל טפסי חשבונאות נוספים, כעבירה פלילית. אם ננסה למצוא את המכנה המשותף בין הסעיף הראשון לשני, הרי שגופי המיסוי של מדינת ישראל ינתבו את מלוא משאביהם, וזאת כדי לתפוס עסקים אשר אינם מתנהלים נכונה, ואינם משקפים את הכנסותיהם ומצבם הכלכלי באופן מהימן.

מתן הטבות ולו הקטנות ביותר

על פניו זה עשוי להיתפס כ"ג'סטה" או טובה עבור אדם כזה או אחר. אך אם העסק שאתם עתידים לפתוח, מבוסס במידה כזו או אחרת על טובות הנאה עבור גורם אחר, ויתרה מזאת מטרתן היא להקל עליו באופן כלכלי, הרי שאתם חשופים בפני חקירה כלכלית שתגרור גם אתכם אל תוך הליכים משפטיים ממושכים.

במרבית המקרים, ובדומה לדוגמאות שצוינו לעיל, גורמים כאלו ואחרים (דוגמת בעל המבנה המסחרי אשר משכיר את משרדו) ינצלו את כוחם לרעה וזאת כדי להעלים מס. האישום הפלילי החמור שעלול להיות מוגש כנגד כל הנוגעים בדבר והענישה הכבדה, יכולה להסתכם לעתים אף בעשר שנות מאסר בפועל.

סיכום דבר

בפתיחתו של עסק חדש, אנו עלולים להתפתות לבצע צעדים כאלו ואחרים אשר יקלו עלינו כלכלית. נכון יהיה לומר שפתיחתו של עסק מביאה לא מעט הוצאות, אך לשם כך מוטב לעשות את שיעורי הבית נכונה, ולסגל התנהלות כלכלית נכונה.

כיום ניתן למצוא מגוון רחב של יועצים עסקיים המספקים שירות מקצועי במהלכו הם מלווים את בעל העסק החדש עוד משלב התיאוריה, דרך ההקמה בפועל ולאורך חודשי הניהול הראשונים. ראו בכך כהשקעה ראשונית אשר תתברר כמוצלחת לטווח הארוך. 

שתף תוכן:
  • googleplus
  • linkedin
  • rss
  • mail