מידע מקצועי

ניהול עסקים קטנים במצבי משבר

להעביר את השרביט – התמודדות של בעלי עסקים קטנים עם אתגרים אישיים

ניהול של עסק שיש בו מספר עובדים מצומצם, יכול להפוך לאתגר מסובך גם עבור האנשים המנוסים ביותר בתחום והוותיקים שבהם. מצבים כאלה עלולים להתרחש כאשר הבוס בעצמו מתמודד עם אתגר אישי, המקשה עליו לנהל "שתי מערכות", זו המקצועית וזו האישית. לרוב מדובר במשברים משפחתיים כמו גירושין או בעיות במשפחה, אך לעיתים הגורם לתפקוד הלקוי הוא אישי-רפואי גרידא. כאשר מנהלים של עסקים קטנים חווים משברים בריאותיים משמעותיים, שעלולים להוביל לחוסר יכולת מוחלט לעבוד, חשוב להכין דור-המשך אשר יקבל את שרביט הניהול, לזמן בו הבכיר שבארגון כבר לא יוכל עוד למלא את תפקידו.

התמודדות של מנהלים עם בעיות אישיות המקשות על תפקודם

חשוב להבין, כבר בשלב מוקדם יחסית או "קל" של מחלה או נכות – למשל אחרי פציעה משמעותית בתאונת דרכים – העשויות להחמיר עם הזמן, כיצד ניתן לקבל החלטות אישיות לא פשוטות ולדעת מה זה ייפוי כוח מתמשך שמאפשר, למעשה, לקבל החלטות עצמאיות עבור העתיד ולטווח הארוך. אנשים בריאים מתקשים לדמיין את היום שבו לא יהיו עוד מסוגלים לבצע פעולות יום יומיות, לכן המושג "מינוי אפוטרופוס" לרוב מתקשר למצבים בהם החולה מצוי כבר במצב סופני והאדם הממונה לתפקיד האפוטרופוס שלו – נבחר על ידי בית המשפט. מומלץ שאנשים בגירים ובפרט מי שיש לו אחריות כבדה כלפי אחרים, כגון מנהלים של ארגונים – יכירו את האפשרות לבחור באופן אישי את האדם שיהיה אחראי אליהם בבוא העת. ייפוי כוח מתמשך מפשט את ההתמודדות העתידית עם קבלת החלטה באשר לטיפולים רפואיים ואחרים, באופן אישי עבור האדם שהפך מעצמאי לסיעודי ותלותי. בפן המקצועי חשוב להבין, כי גם עבור עסקים קטנים וכמובן עבור ארגונים גדולים – הכשרת הנהלה חלופית מראש, היא קריטית וחייבת להיעשות כל עוד המנהל מסוגל להעניק ממרצו ומניסיונו ל"דור הבא".

תהליך הכשרת הנהלה חדשה אצל עסקים קטנים

הכשרת עובדים לתפקידי ניהול וכן האצלת סמכויות, הן פעולות שמקורן בלקיחת אחריות אצל אותו המנהל, אשר עלול לאבד את יכולת התפקוד שלו דווקא באופן הדרגתי ולא בבת אחת. מצב שכזה עלול לעורר בלבול לכאורה, שכן מחד – המנהל מסוגל לעבוד, אבל מאידך ייתכן ולא יוכל להוביל מהלכים בארגון או אפילו לשהות במקום העבודה למשכי הזמן הדרושים, כפי שעשה בטרם חלה. תהליכי הכשרת עובדים לתפקוד מיטבי וכן עתודת ניהול, צריכים להפוך לחלק מהתוכנית העסקית של כל ארגון אבל במיוחד בעסקים קטנים, בהם אין "שכבת הנהלה זוטרה" והם לרוב מורכבים מהבוס ומן העובדים שתחתיו. מציאת האנשים המוכשרים ביותר מבין העובדים הקיימים, כמו גם בחירת "טאלנטים" מעסקים אחרים שמנוסים כבר בניהול, חייבת להיעשות בזמן ותוך כדי העבודה הרגילה. פעילות כזו נוטעת ביטחון בקרב העובדים ומחזקת את ההערכה העצמית שלהם – וכמובן מהווה קרקע נוחה ופשוטה יותר, במקרים שבהם אכן יש צורך במינוי הנהלה חדשה.

שתף תוכן:
  • googleplus
  • linkedin
  • rss
  • mail