מידע מקצועי

מהו עסק משפחתי ואיך אפשר לנהל אותו בצורה נכונה?

ג׳ורג׳ בוש ובנו

חשיבות ההפרדה

ניהול עסק משפחתי דומה להליכה על קצות האצבעות- התנהלות העסק ביחד עם כל בני המשפחה יכולה להוביל לא פעם לדרך מעייפת ולכן יש להביא בחשבון לא מעט שיקולים. ישנם לא מעט אנשים שמחליטים לפרוש מהמרוץ ולהקים עסק ביחד עם כל המשפחה. בנינו, מה רע לבלות לא מעט זמן עם המשפחה?
 

אם אתם בתחילת הדרך ישנם מספר דברים שכדאי לדעת:

בדיוק כמו כל עסק, גם עסק משפחתי צריך להיות מנוהל בצורה ברורה אחרת הדברים עלולים להסתבך. בשונה מעסק בו העובדים אינם בני משפחה, כאן תמונת המצב נראית קצת אחרת כאשר ההורים מנהלים את העסק והילדים משתלבים בו בתפקידים שונים. על מנת לא להיקלע למריבות כדאי להגדיר את התפקידים מראש. כאשר זה נוגע לעסק בו מעורבים כל בני המשפחה חשוב מאד לא להתפזר אלא לקבוע תחומים ותפקידים ברורים.
מה הכוונה? אם למשל בני זוג מנהלים את העסק- חשוב מאד לפעול במסגרת התפקיד ולא לערבב את הבית עם העבודה- אחרת העניינים עשויים להסתבך. כך למשל, אם הילד שלכם לא התעורר לעבודה ואתם במקרה הבוסים שלו, במקרה הזה כדאי להפעיל גם את הסמכות שלכם כמנהלים כך תשיגו את התוצאה הרצויה. במקרה בו בני משפחה מנהלים, הדבר הטוב ביותר הוא להבהיר מראש מה מצופה ומה בני המשפחה מוכנים לקבל. במקרה של מעורבות משפחתית חשוב מאד לדעת מה תהיו מוכנים לקבל ומה לא- אחרי הכל, לא כדאי להפתיע את בן המשפחה במהלך ישיבת צוות.
 

כולם בשביל כולם

אם נדמה כי עסק משפחתי משמעות הדבר היא כולם מסייעים אחד לשני בעבודות השונות,אז לא כך הדבר. בדיוק כמו בעסק בו הבוסים אינם בני משפחה וכל אחד מבצע את עבודתו, כך גם במקרה הזה.
אין ספק כי עזרה הדדית יכולה לסייע, אבל כל אחד צריך לדעת את תפקידו. במקרה של עסק ובו מעורבים בני המשפחה, סדר זה דבר חשוב. אם בעסק רגיל אי אפשר לפנות כך סתם למנהל מבלי לגבש טענה מסוימת, כך גם בנוגע לעסק של בני המשפחה.
 

עסק משפחתי – לא לערב רגשות

כפי שכבר הבנתם, עסק משפחתי אינו דבר פשוט אבל על מנת שהעסק יצליח חשוב מאד לא לערב שיקולים רגשיים אלא להתייחס לעסק המשפחתי כעסק לכל דבר. נשמע מסובך? באמצעות בניית תוכנית עבודה התוצאה יכולה להיות טובה מאד. ישנם מקרים בהם יהיה צורך להעיר הערות לאחד מבני המשפחה- אין מה להסס אלא לעשות זאת. בסופו של דבר, זה רק יקדם את העסק.
לצורך בניית תוכנית עסקית ניתן לערב יועץ עסקי המבין דבר או שניים בתכנון אסטרטגיה. יועץ עסקי ידריך את בני המשפחה כיצד לבנות תוכנית עסקית המתאימה להצבת היעדים על מנת לבסס את העסק במקום טוב.
שתף תוכן:
  • googleplus
  • linkedin
  • rss
  • mail