פיננסים

ניהול סיכונים פיננסיים בעסק מתחיל

ניהול סיכונים פיננסיים בעסק מתחיל
הצלחת להגשים חלום ולהקים עסק עצמאי? כעת האתגר שעומד לפניך הוא לדאוג שהעסק יצליח. לא קל לעסקים חדשים לשרוד בשוק התחרותי של ימינו.
 

הנתונים הסטטיסטים מראים שמתוך העסקים הבינוניים והקטנים, רק כ-30% מצליחים לשרוד יותר מחמש שנים מרגע הקמתם. אחד הגורמים הנפוצים לקריסת עסקים הוא ניהול פיננסי לא נכון או לא מקצועי, אשר מוביל את העסק להיקלע למשברים כלכליים.
 
תכנון עסקי וניהול סיכונים פיננסיים הם כלים חשובים בדרך להצלחת העסק. ההתמודדות עם סיכונים, עם מצבים משתנים ועם חוסר ודאות היא חלק מהסביבה העסקית וגם חלק מהחיים בכלל. לא תוכלו למנוע זאת, אך אל תתנו למצבים אלו לתפוס אותכם לא מוכנים…

ניהול פיננסי מקצועי

כאמור, תכנון פיננסי נכון יכול לעשות את ההבדל בין עסק כושל לעסק מצליח. על מנת להבטיח שהניהול הפיננסי של העסק שלך נמצא "בידיים טובות", עומדות בפניך שתי אפשרויות: להעסיק באופן קבוע מנהל כספים אשר ידאג לתכנון הפיננסי של העסק או לפנות לשרותיה של חברה חיצונית אשר מתמחה בייעוץ פיננסי לעסקים.
 
ייעוץ פיננסי לעסק כולל תחומים שונים: בניית תקציב שנתי, ניהול של תזרים מזומנים, תמחור נכון של מוצרי החברה, מדיניות אשראי, עבודה נכונה עם המערכת הבנקאית, ניהול סיכונים פיננסיים , ניתוחים כלכליים שמטרתם לבדוק שיעורי כדאיות ועוד. התהליך מתחיל בבחינת מצב העסק וזיהוי נקודות תורפה. בהמשך, תוגש תכנית אשר מפרטת מטרות וצעדים פרקטיים להשגת מטרות אלו. שלב יישום התכנות ילווה בבקרה שוטפת מצד החברה המייעצת.

מהו ניהול סיכונים פיננסי?

סיכון פיננסי הוא סיכון לפגיעה בנכסים של העסק והוא עלול לקרות בעקבות מצבים שונים: שינויים בתנאי השוק (שינויים במחירים של סחורות), סיכוני אשראי (למשל ירידה בדירוג), שינויים בשערי ריבית, סיכוני נזילות (חוסר יכולת של העסק לעמוד בהתחייבויות הכספיות שלו), סיכוני ריכוזיות (למשל בשל חוסר פיזור בתיק האשראי של העסק) ועוד. ניהול סיכונים פיננסים הוא מרכיב אחד מניהול כלל הסיכונים של העסק.
 
הניהול כולל מדידה של סיכונים אפשריים , יצירת תחזיות, שילוב גורמים פיננסיים שונים לתוך סימולציות ומודלים כמותיים. תהליך זיהוי הסיכונים ומדידת הסיכונים יוביל להמלצות מעשיות בנוגע לניהול העסק ותכנון אסטרטגיות שמטרתן להגן על העסק. חשוב לציין שמדובר בתהליך קבוע, שמלווה את פעילות העסק, ולא בפעולה חד פעמית. חברות המתמחות בניהול סיכונים פיננסי מציעות שירותים שונים: תכנון מדיניות ניהול סיכונים וייעוץ בבחירת אסטרטגיות ופתרונות, תכנון מערך אשראי, דוחות אשר מנתחים כדאיות כלכלית, ייעוץ לגבי ביצוע עסקאות עם המערכת הבנקאית ועוד.

החשיבות של יעוץ פיננסי בעסק מתחיל

הרבה אתגרים פיננסיים עומדים בפני בעל עסק בתחילת הדרך: כיצד להשיג אשראי? כיצד להתנהל בצורה נבונה מול המערכת הבנקאית? כיצד לבנות תקציב כך שלא תיווצר בעיית נזילות? כיצד להתמודד עם השינויים במחירי השוק? ועוד… בתחילת הדרך, עדיין לא צברת את הידע והניסיון על מנת לקחת החלטות פיננסיות בצורה מושכלת. החלטות שמבוססות על "תחושות בטן" לא בהכרח יובילו אותך לאן שחלמת להגיע.
 
לכן, דווקא בעסק מתחיל חשוב לקבל ייעוץ פיננסי מגורם מקצועי, אשר יעניק לך ליווי רציף וייתן לך את הביטחון שאתה הולך בדרך הנכונה.
שתף תוכן:
  • googleplus
  • linkedin
  • rss
  • mail