פיננסים

כיצד להקים עסק ללא הון עצמי?

בנק הפועלים
אנשים רבים רוצים להקים עסק פרטי, אך לא לכולם יש את ההון העצמי והגב הכלכלי לכך. האם זה אומר שללא הון עצמי אי אפשר להקים עסק? התשובה לכך היא כמובן: לא. במדינת ישראל יש לא מעט אפשרויות לצאת לדרך ולהקים עסק קטן, גם ללא גב כלכלי או עם הון עצמי נמוך. כיצד עושים זאת? יש מספר דרכים – קרנות מימון, עמותות, הלוואות מגורמים שונים, עזרה מהמשפחה ועוד. בכתבה זו ננסה לתת מספר טיפים כיצד ניתן לפתוח עסק קטן ללא הון עצמי.

כיצד משיגים מקורות מימון לעסק חדש?

יש מספר דרכים להשגת מימון לעסק חדש, גם עבור אלה שאין להם הון עצמי או גב כלכלי. אם אתם משוחררים טריים מצה”ל, סטודנטים צעירים, בשנות השלושים לחייכם או אפילו בגיל מבוגר יותר ומחפשים שינוי בחיים, תוכלו לנסות להקים עסק קטן באמצעות מספר מקורות מימון עיקריים. המקור המרכזי הוא כמובן הבנק, אליו פונים בבקשת הלוואה לעסק קטן, אך ישנם מקורות נוספים, בין היתר – מקורות עצמאיים, קרנות מימון, עמותות המסייעות ליזמים צעירים, מקורות חוץ בנקאיים ועוד. כמובן שחשוב לפתוח עסק שיש לכם ידע בו ושתהיה לא היתכנות כלכלית, אחרת הבנק או מקור המימון לא ירצה לסייע לכם. בין אם אתם רוצים לפתוח אתר אינטרנט חדש, דוכן פלאפל, חנות צעצועים או חברת סטארט אפ, תזדקקו למימון כלשהו לפחות בתקופת ההרצה. השלב הראשון הוא לברר אם אתם אכן מצליחים להשיג את המימון הזה, וניתן לעשות זאת במגוון דרכים.

לפני הפנייה לבנק

לפני שפונים לבנק, לעמותה או למקור חוץ בנקאי, כדאי לנסות לברר לעומק אם בכל זאת יש לכם מקור מימון עצמאי כלשהו. דברו עם המשפחה, קרובים, חברים ומכרים, ובדקו אם מישהו מעוניין להשקיע בעסק שלכם או להיכנס כשותף. לפעמים כאשר מתחילים לברר, מגיעים לדוד רחוק או לחבר מהתיכון שמתעניין בעסק שלכם ורוצה להשקיע. גם ירושה של קרוב משפחה, חיסכון ששכחתם שיש לכם או אפילו עזרה מההורים יכולים לסייע. המקור העצמאי לא חייב לממן את כל העסק, אלא יכול להיות רק תחילת הדרך, וחשוב לדעת כמה יש לכם “בכיס” לפני הפגישה עם הגוף שייתן לכם את ההלוואה המשמעותית. אפשרות נוספת היא לפנות לסניף הסמוך לאזור מגורכם של מט”י – מרכז לטיפוח יזמות. במט”י ישמחו להעניק לכם את מלוא האינפורמציה אודות האפשרויות העומדות לרשותכם, בין היתר בתחום המימון ועידוד היוזמה שלכם.

פנייה לבנקים ולקרנות מימון

השלב הבא הוא לפנות לגורמים חיצוניים שיתמכו בעסק שלכם. ניתן לפנות לקרנות מימון (ויש לא מעט כאלה בישראל), על מנת שאחת מהן תתמוך בעסק או במיזם שלכם. קרנות מימון רבות מסייעות ליזמים יצירתיים וצעירים להגשים את חלומם ולפתוח עסקים קטנים, אך יש לשכנע את אנשי הקרן שלעסק שלכם יש סיכוי גבוה להצליח. כמובן שצריך גם לאתר בצורה יעילה את הקרן המתאימה, העוסקת בתחום שלכם ולבצע עבודת שיווק איכותית.
במקביל יש לפנות גם לבנק לצורך קבלת הלוואה לפתיחת העסק. יש מקרים שהקרנות משתפות פעולה עם הבנקים ולכן כדאי מאוד לברר עם הבנק אליו אתם פונים , עם אילו קרנות מימון הם משתפים פעולה. לרוב הבנקים יש סוגים מגוונים של הלוואות לעסקים חדשים ו/או עסקים קטנים וכל מה שצריך לעשות הוא לברר – לדוגמא כאן. לא כל אחד יקבל הלוואה מין הסתם ויש להציג בדרך כלל את היכולת הכספית שלכם, את כושר ההחזר של שלכם, ולעיתים אפילו את התכנית העסקית שלכם לעסק החדש. יש חשיבות רבה לפגישה שלכם עם נציגי הבנק ולאופן שהם יתרשמו מכם. מומלץ לפנות לכמה בנקים במקביל ולהשוות הצעות וכן להתייעץ עם מומחים בתחום המבינים בכלכלה ועסקים. יש סוגים רבים של הלוואות ולרוב האנשים אין ידע רב בתחום, ולכן כדאי להתייעץ.
אם הבנק לא מסכים לתת לכם הלוואה, תמיד ניתן לפנות למקורות חוץ בנקאיים, לפקטורינג (שיטת מימון חוץ בנקאית פופולארית למדי), לתחום הליסינג ולאפשרויות נוספות. בחלק מהאופציות הללו הריבית תהיה גבוהה יותר מאשר בבנק, אך ליזמים שלא מצליחים לקבל הלוואה מהבנק זו האפשרות העדיפה על פני ויתור על החלום – הלא כן?
לסיכום, גם אם אין לכם הון עצמי ואתם רוצים לפתוח עסק חדש – אל תאמרו נואש! יש בישראל לא מעט מקורות מימון שיוכלו לסייע לכם, צריך רק לאתר אותם בצורה חכמה ויעילה, ולנסות להגשים באמצעותם את חלומכם.
שתף תוכן:
  • googleplus
  • linkedin
  • rss
  • mail